Právě probíhá LIKVIDACE SKLADU !! Všechno zboží za velkoobchodní ceny! Při větším odběru možná sleva. Doprava zdarma na vše nad 500 Kč !!

Žádný odpad? Aneb v čem skutečně tkví kouzlo zero waste

Žádný odpad, žádná ztráta, žádné plýtvání. I tak můžeme volně přeložit anglický termín “zero waste” označující životní styl, který klade důraz na změnu přístupu k materiálu s cílem snižovat produkci zbytkového odpadu - tedy takového odpadu, který končí na skládkách a ve spalovnách.

Cílem je odpadu předcházet, ne jej pouze odstranit.

Základní myšlenkou zero waste je, pokud možno, odpad vůbec nevytvářet. Jde o komplexní systém pravidel, který chce změnit současný způsob, jakým materiály procházejí společností, tak, aby ideálně vznikal nulový, tedy žádný odpad. Spotřebitelům radí, jak přijmout zodpovědnost za své nákupy a odpad a firmám, jak na ekologičtější produkci a zacházení s materiálem. 

Snížit množství zbytkového odpadu na nulu v současnosti není možné, a tak zero waste cílí alespoň na jeho redukci na celkových 10 %.

Pravidla zero waste: pyramida 5R 

Ne Desatero, ale “Patero” zero waste zformulovala zakladatelka přístupu zero waste Bea Johnsonová, která vměstná roční odpad sebe a své rodiny do pouhé (jedné, malé) zavařovací sklenice.

Celému konceptu zero waste vévodí jedna centrální myšlenka, a to je soběstačnost. Jedna domácnost by měla být schopna, pokud možno, samostatně nakládat se svými materiály, a to na základě pravidel pyramidy 5R: refuse, reduce, reuse, recycle & rot neboli česky 5Z: zamítnout, zredukovat, zužitkovat, zrecyklovat, zkompostovat. Pořadí jednotlivých zásad v pyramidě přitom má svůj význam: čím výše se pravidlo nachází, tím více na něj zero waste apeluje.

5Z-pyramida

 

                        tumblr_inline_o0d79jicFS1tfu2om_1280

 

Zásady zero waste říkají

  • Refuse, čili zamítněte odpad, který nepotřebujete, ještě předtím, než vznikne

Prvním a nejdůležitějším krokem je odmítnout odpad ještě předtím, než vám vůbec vstoupí do života. Cílem tohoto pravidla je vyhnout se jednorázovým obalům a předmětům, neshromažďovat zbytečně věci, které nikdy nevyužijete a před syntetickými materiály dát přednost těm přírodním. Příkladem dodržení refuse může být nákup potravin bez obalu a do vlastních obalů či používání přírodních mýdel a kosmetiky namísto těch syntetických.

Základními otázkami zde jsou: Potřebuji to doopravdy? Má to obal? A jaký? Lze to používat opakovaně, recyklovat či kompostovat? I když je to zdarma, k čemu mi to bude?

PYTLIKPYTLIK2PYTLIK3 

TIP: Jako náhradu za jednorázové sáčky si můžete pořídit nebo sami vyrobit sadu opakovaně využitelných pytlíků na ovoce a pečivo
  • Reduce, tedy zredukujte, co nepotřebujete a nemůžete zamítnout

Jsou věci, bez kterých se neobejdete - co však můžete udělat je neplýtvat jimi. Šetřete vodou a jídlem, nakupujte chytře a efektivně. Omezte svůj nákupní seznam pouze na věci, které skutečně potřebujete a namísto pěti kusů levného zboží sáhněte spíše po jednom kvalitním.

Základní otázky: Skutečně toho potřebuji tolik? Využiji to všechno?

  • Reuse neboli zužitkujte (či opakovaně použijte), co spotřebováváte a nemůžete to zamítnout či zredukovat 

Maximalizujte využití již dostupných věcí a ušetřete tak energii potřebnou na jejich případnou recyklaci. Vypůjčujte si, půjčujte, darujte nepotřebné, nakupujte již použité a svým vyřazeným kouskům dopřejte druhou šanci v bazarech, second handech nebo internetových skupinách typu swap či zero waste kolotoč. 

Místo jednorázových věcí pořizujte ty opakovaně využitelné. PET lahve a papírové šálky tak snadno nahradíte věrným přítelem v podobě nerezové láhve či opakovaně použitelného kelímku. Uděláte tak něco pro své zdraví, životní prostředí, svou vlastní radost a v případě designovějších kousků i pro každodenní potěchu oka. Igelitky můžete vyměnit za látkové nákupní tašky, plastová brčka za kovová či skleněná a jednorázové pleny za látkové.

TIP: Mrkněte na aktuální trend s názvem rCUP, reusable kelímek na teplé nápoje vyrobený recyklací jednorázových papírových kelímků -> *click*
  • Recycle, čili zrecyklujte, co nemůžete zamítnout, zredukovat nebo zužitkovat

Zero waste sice podporuje recyklaci, staví ji však až na pomyslný konec pyramidy. Jelikož tento proces není dokonalý, recyklovat byste měli až to, co nelze odmítnout, zredukovat nebo zužitkovat.

  • Rot, neboli zkompostujte, co můžete

Bioodpad je největší složkou toho, co vyhazujete a dle zásad zero waste by měl místo do popelnice putovat na váš vlastní kompost. Proč tedy neulehčit popelnicím a skládkám tím, že jej zpracujete sami?

Vlastnictví zahrady není podmínkou - v bytě vám bude stačit vermikompostér s kalifornskými žížalami. Tento pomocník pro domácí kompostování představuje důmyslný, avšak prostorově nenáročný systém třídění domácího bioodpadu. Můžete si jej koupit nebo sami vyrobit z přebytečného domácího materiálu. Základními složkami vermikompostéru jsou dvě prodyšné nádoby: ve vyšší nádobě žížaly vytvářejí kompost, zatímco do té spodní odtéká velmi silné domácí hnojivo zvané jako žížalí čaj. 

Nízký vermikompostér Urbalive - sv. zelená                       Nízký vermikompostér Urbalive - antracit sv._2

Několik důvodů, proč má zero waste smysl

  • Podle WHO bude při aktuálním tempu znečištění do roku 2050 v oceánu více plastu než ryb. 
  • Velká tichomořská odpadková skvrna (ostrov z odpadků), která se nachází v pacifické oblasti mezi Kalifornií a Havají, má dnes rozlohu větší než čtyři Neměcka. 
  • Ryby a mořští ptáci požírají plasty obalené drobnými organismy, a tím se plasty dostávají do potravního řetězce. Miliony z nich následkem toho hynou. 
  • Praním syntetického oblečení či použitím pneumatik se do přírody uvolňují mikroplasty, které se dostávají nejen do těl zvířat, ale také do těch našich. Jeden člověk údajně týdně zkonzumuje až 5 gramů plastů.

A mohli bychom v tomto seznamu bohužel pokračovat i dále.......

Je to s odpadem tak zlé i u nás? 

Za rok 2018 Česká republika vyprodukovala 28 milionů tun odpadu, z čehož 3,7 mil. tun představoval odpad komunální (z domácností). To je v přepočtu přibližně 351 kg odpadu na jednoho člověka. Na skládkách v tomto roce skončilo o 30 % více odpadu než v tom předešlém (celkově 4,6 tun), a to i přesto, že se u nás o 18,1 % více recyklovalo a o 4,7 % více kompostovalo. 

Co z těchto dat vyplývá? 

I přesto, že se zvyšuje množství odpadu, který jsme schopni recyklovat a kompostovat, je jeho celková produkce stále několikanásobně vyšší, a co je horší, dramaticky rostoucí.

A co plyne z tohoto článku? 

Odpad je problém, na který strategie zero waste předkládá komplexní a systematické řešení. Přispět k jeho realizaci a ulevit tak alespoň nepatrně planetě může  skutečně KAŽDÝ Z NÁS - tím, že začne sám u sebe. Minimálně u svých 351 kg.

Začněte ihned s našimi zero waste produkty.


Autor: Kristýna Šuráňová