Právě probíhá LIKVIDACE SKLADU !! Všechno zboží za velkoobchodní ceny! Při větším odběru možná sleva. Doprava zdarma na vše nad 500 Kč !!

Ekologické praní: jak šetrně prát a výrazně na tom ušetřit?

Téměř se tomu nechce věřit, ale v běžných pracích prostředcích je skutečně velké množství látek ropného původu. Mezi ty se řadí například parabeny, sulfáty, chlór, triclosan, syntetické parfémy nebo fenoly. Používají se v pracích prostředcích pro svou vysokou účinnost a jde o relativně levné látky. Bohužel, jak už to podobných látek bývá, tak jsou velmi škodlivé vůči přírodě, ale i vůči nám samým.

washing-machine-2668472_1920

Výhody ekologického praní

Pokud tyto látky spláchneme do kanalizace, tak se veškeré tyto látky dostávají do povrchových a následně i spodních vod. Zde pak škodí nejen rostoucí flóře, ale i přirozeně fauně. Určitě si ještě vybavíme dobu, kdy bylo u říčních toků téměř běžné zahlédnout místy Raka říčního. I díky těmto látkám se přirození obyvatelé těchto vod vytrácí.

Ačkoliv své oblečení velmi dobře vypereme, tak se škodlivých látek zcela nezbavíme. Postupně se nám tak dostávají při do těla skrze naši kůži nebo dechem. Díky tomu se mohou objevit nepříjemné vyrážky, ekzémy či alergické reakce. Mnoho z nás si ani neuvědomuje, že tyto látky se rovněž dostávají zpětně k nám. A to skrze obyčejný vodovodní kohoutek nebo kupříkladu díky rybě, kterou si dopřejeme k obědu.

Není však nutné toto i nadále podporovat. Snaha za ekologičtější domácnost se vám projeví zejména na vašem celkovém zdraví. Ekologické prací prostředky: prášky, avivážní přípravky či gely jsou totiž založené na bázi přírodních minerálních látek a obsahují také rostlinné složky. Jsou velice snadno odbouratelné, a tak se stávají šetrnými vůči životnímu prostředí i vašemu zdraví. Vaše prádlo bude navíc krásně voňavém, a to díky éterickým olejům, které obsahují.

Ctíme naše poslání, a tak nabízíme ekologické produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí, ale plní své poslání naprosto stejně, jako klasické prací prostředky. Veškerá kosmetika, drogerie a další produkty, které máme v nabídce, nebyly nikdy testovány na zvířatech a ani neobsahují další dodatečné živočišné přísady.

Pravdou je, že cesta k ekologickému praní je o něco náročnější, než tomu je běžného praní. Tento způsob není pro ty, kteří potřebují jen rychle vyprat a o nic dalšího se nestarat. Ekologické praní vyžaduje dávku cviku, vytrvalosti a nadšení. Myslete však zejména na vaše děti a případně na možné kožní problémy. Ekologické praní je šetrné a ekonomicky výhodné.

pexels-skitterphoto-1122167

Čištění pračky

V první řadě je třeba vaši pračku pořádně vyčistit. Nesmí se v ní nacházet zbytky chemie. Snadné čištění se dá provést za pomoci octa a jedlé sody. Do dávkovače na prací prášek nasypte půl hrnku sody a do oddílu pro máchání nalijte ocet. Dva šálky octa můžete nalít také do bubnu vaší pračky. Nyní je potřeba provést očistu od pracích prášků, aviváže či mastnoty vašeho prádla. Zapněte tedy pračku na nejvyšší teplotu a nastavte tam nejdelší prací režim.

Co je však důležité, tak to je fakt, že pračku je potřeba takto pustit prázdnou. Jakmile se dostane do režimu máchání, tak jej přerušte, a aniž byste vypustili vodu, tak ji nechte odstát. V ideálním případě nechte pračku takto až do rána. Poté ji znovu zapněte a nechte celý cyklus dokončit. A máte vyčištěno! U produktů na ekologické praní, které zakoupíte u nás doporučujeme řádně pročíst návod, jak je správně použít.

Čím vlastně prát?

Prací prášek

Kromě běžných pracích prostředků lze zakoupit mnoho takových, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Tyto produkty snadno poznáte díky ekologickému certifikátu. Ty u nás vydává Ministerstvo životního prostředí, jako Ekologicky šetrné výrobky. Mezinárodně je pak užíván certifikát The Flower či Ecolabel.

Mýdlo

Při běžném moderním praní se už s mýdlem téměř nesetkáme. Ale bylo to právě mýdlo, které používaly zejména naše babičky k tomu, aby dosáhly krásně vypraného prádla. Pokud si vyrábíte prací prostředek z mýdla, tak je třeba myslet na to, že mýdlo v sobě nemá žádné změkčovače. Změkčení můžete dosáhnout pomocí uhličitanu sodného. Aby prádlo nešedlo, tak doporučujeme použít také perkarbonát sodný.

Proces bělení zlepšuje samotné sluníčko. Světlé prádlo nechte usušit ideálně na slunci a tmavé umístěte někam do stínu, aby nedocházelo k blednutí barev. Praní v mýdle však není vhodné na fleecové prádlo, hedvábí, vlnu, mikrovlákno či funkční oblečení.

pexels-karolina-grabowska-4210336

Domácí prací prášek

Prací prášek si můžete vyrobit zcela sami, a to velmi snadno. Stačí nastrouhat 140 gramů mýdla a použít 360 gramů prací sody. Společně je smíchejte a vložte do míxéru, kde se najemno namixují. Z hlediska dávkování je pak ideálně pouhá jedna lžíce přímo do bubnu vaší pračky na celý prací cyklus.

Mýdlový sliz

V rámci ekologického praní je velmi oblíbený prostředkem pro vyprání také mýdlový sliz. Ten si můžete také snadno vyrobit doma. Stačí nastrouhat 175 gramů mýdla na právní nebo lze použít také hotové mýdlové vločky.  V litru vody pak mýdlo rozpustíte. Následně v tomto roztoku rozpustíte 150 gramů krystalické sody na praní a dolijeme teplou vodu, až na objem deseti litrů. Do druhého dne roztok zhoustne na sliz, ale lze jej použít ihned. Pokud máte velmi tvrdou vodu, tak je potřeba přidat větší množství sody.

Mýdlové ořechy

Velice přírodní variantou jsou mýdlové ořechy. Jedná se slupky plodů listnatého stromu Sapindus Mukorossi, které obsahují velké množství saponinů. Saponiny si poradí se špínou na vašem oblečení. Slupky mýdlových ořechů se suší a prodávají se jako prací prostředek. Není k nim potřeba aviváž, neboť prádlo změkčují přírodním způsobem. Stačí vzít 5 či 6 ořechů – dle tvrdosti vaší vody – vložit je do látkového sáčku a vhodit do pračky. Výhodou mýdlových ořechů je i to, že je lze použít až třikrát k vyprání.

pexels-vidal-balielo-jr-4058157

Zásady správného ZeroWejst praní

  • Používejte ekologický prací prostředek, který je přírodního původu.
  • Značně špinavé prádlo si předeperte nebo odmočte.
  • Perte výhradně v případě, že máte dostatek prádla. Ale pozor v případě velkého množství je lepší rozdělit praní na dvě a více várek.
  • Nepoužívejte aviváž.
  • Pokud vám to podmínky umožňují, tak perte v dešťové vodě, která má minimální tvrdost.
  • Prostředek dávkujte přímo do bubnu pračky.
  • Na bílé prádlo není potřeba používat prostředky. Stačí, když k mýdlu přidáte perkarbonát sodný.
  • Perte na teplotu 30 – 40 °C. Jak již bylo zmíněno, tak silně znečištěné prádlo předeperte nebo odmočte.
  • Pravidelně pračku čistěte, dle výše uvedeného postupu.
  • Sušte prádlo ideálně na slunci, venku nebo doma. Nepoužívejte sušičku.

Myslete na sebe, přírodu a rovněž vám poděkuje i vaše pračka. Pokud máte zájem o ekologické praní, tak neváhejte a podívejte se do naší nabídky produktů.