Alternativy plastových brček: jaké existují a proč po nich sáhnout
O brčcích a želvách: pravda nebo hoax?
Používání plastových brček se stalo obzvlášť diskutovaným tématem v roce 2015. Tehdy internet obletěl záznam, na němž ekologové vytahují 12 cm dlouhé brčko z nozdry mořské karety (pro silnější povahy odkaz na video na konci článku).
Paradoxní je, že se odborníci shodují na tom, že místo důkazu ekologické katastrofy se jedná spíš o hodně nepovedený eko marketing. Je totiž možné, že bylo brčko do těla želvy vpraveno násilím, a ne vdechnutím, náhodným nárazem nebo vyvržením, jak tvrdí existující teorie.
Plasty opravdu škodí
Podobné počiny tak místo toho, aby na problém s plasty rozumně upozorňovaly, ekologii spíše znevažují.
Pravdou však je, že plasty představují tichou, ale závažnou globální hrozbu, která se dotýká nás všech.
Proč říci NE plastovým brčkům?
- Jen v Česku se ročně použije a vyhodí asi 300 milionů kusů jednorázových brček.
- Při jejich používání se uvolňují škodlivé chemické látky, které se pitím dostávají přímo do našich organismů (zejména při vystavení kyselým nápojům, alkoholu či vyšší teplotě).
- Z těch odhozených v přírodě se chemikálie uvolňují také do půdy a vodních toků (brčka jsou jedním z 10 nejčastějších plastových předmětů nalezených při úklidu pláží).
- Sama o sobě jsou brčka velmi stěží recyklovatelným předmětem. Díky jejich rozměru je jich pro recyklaci potřeba obrovské množství a jsou také obtížně zpracovatelná stroji, které je při procesu recyklace efektivně nezachytí.
- Mořští živočichové si brčka pletou s potravou a miliony z nich následkem toho hynou na podvýživu a kolaps trávicího systému.
Existující alternativy
Možností, kterými lze plastová brčka spolehlivě a především zdravěji nahradit, přitom existuje celá řada.
V současnosti nejvíc frčí brčka:
V prvních třech případech se jedná o trvanlivé a nezávadné materiály vhodné k dlouhodobému a opakovanému používání. Taková brčka jsou proto ideální pro použití v domácnosti, a nebo jako pozornost pro zaměstnance či přátele.
Pokud jste majitelem baru nebo restaurace a údržba opakovaně použitelných brček vám nepřipadá reálná, nezoufejte. Slaměná brčka skvěle poslouží tam, kde dříve sloužila plastová - jednorázově, ale zdravotně i ekologicky nezávadně. Nebudete tak brčka muset upřít dětem zákazníků, ani svým vymazleným drinkům.
Sáhnout po variantě, která je zdravotně nezávadná a zároveň šetrná k životnímu prostředí, nikdy nebylo lehčí. Pokud se vám skleněná, nerezová, bambusová a slaměná brčka zamlouvají tak, jako nám, mrkněte na náš eshop - máme je všechny!
Odkaz na slíbené video s ekology a karetou: zde
Autor: Kristýna Šuráňová