Právě probíhá LIKVIDACE SKLADU !! Všechno zboží za velkoobchodní ceny! Při větším odběru možná sleva. Doprava zdarma na vše nad 500 Kč !!

Alternativy plastových brček: jaké existují a proč po nich sáhnout

O brčcích a želvách: pravda nebo hoax?

Používání plastových brček se stalo obzvlášť diskutovaným tématem v roce 2015. Tehdy internet obletěl záznam, na němž ekologové vytahují 12 cm dlouhé brčko z nozdry mořské karety (pro silnější povahy odkaz na video na konci článku).

Paradoxní je, že se odborníci shodují na tom, že místo důkazu ekologické katastrofy se jedná spíš o hodně nepovedený eko marketing. Je totiž možné, že bylo brčko do těla želvy vpraveno násilím, a ne vdechnutím, náhodným nárazem nebo vyvržením, jak tvrdí existující teorie.

mainfu190300068

Plasty opravdu škodí

Podobné počiny tak místo toho, aby na problém s plasty rozumně upozorňovaly, ekologii spíše znevažují.

Pravdou však je, že plasty představují tichou, ale závažnou globální hrozbu, která se dotýká nás všech. 

Proč říci NE plastovým brčkům?

  1. Jen v Česku se ročně použije a vyhodí asi 300 milionů kusů jednorázových brček
  2. Při jejich používání se uvolňují škodlivé chemické látky, které se pitím dostávají přímo do našich organismů (zejména při vystavení kyselým nápojům, alkoholu či vyšší teplotě).
  3. Z těch odhozených v přírodě se chemikálie uvolňují také do půdy a vodních toků (brčka jsou jedním z 10 nejčastějších plastových předmětů nalezených při úklidu pláží).
  4. Sama o sobě jsou brčka velmi stěží recyklovatelným předmětem. Díky jejich rozměru je jich pro recyklaci potřeba obrovské množství a jsou také obtížně zpracovatelná stroji, které je při procesu recyklace efektivně nezachytí.
  5. Mořští živočichové si brčka pletou s potravou a miliony z nich následkem toho hynou na podvýživu a kolaps trávicího systému.

Existující alternativy

Možností, kterými lze plastová brčka spolehlivě a především zdravěji nahradit, přitom existuje celá řada. 

BRCKO SLAMA

V současnosti nejvíc frčí brčka:

V prvních třech případech se jedná o trvanlivé a nezávadné materiály vhodné k dlouhodobému a opakovanému používání. Taková brčka jsou proto ideální pro použití v domácnosti, a nebo jako pozornost pro zaměstnance či přátele.

Pokud jste majitelem baru nebo restaurace a údržba opakovaně použitelných brček vám nepřipadá reálná, nezoufejte. Slaměná brčka skvěle poslouží tam, kde dříve sloužila plastová - jednorázově, ale zdravotně i ekologicky nezávadně. Nebudete tak brčka muset upřít dětem zákazníků, ani svým vymazleným drinkům. 

Sáhnout po variantě, která je zdravotně nezávadná a zároveň šetrná k životnímu prostředí, nikdy nebylo lehčí. Pokud se vám skleněná, nerezová, bambusová a slaměná brčka zamlouvají tak, jako nám, mrkněte na náš eshop - máme je všechny! 

Odkaz na slíbené video s ekology a karetou: zde


Autor: Kristýna Šuráňová