Právě probíhá LIKVIDACE SKLADU !! Všechno zboží za velkoobchodní ceny! Při větším odběru možná sleva. Doprava zdarma na vše nad 500 Kč !!

Alternativní dámské hygienické potřeby: otevřeně a ekologicky

Jestli žijete v roce 2020 a dámské hygienické potřeby jsou pro vás nepříjemným tabu, tento článek není pro vás. Je totiž na čase otevřeně se pobavit o tom, jak to s nimi je, jaký průšvih představují ty jednorázové a jaké alternativy k nim existují

Žena za svůj život spotřebuje průměrně 150 kilogramů jednorázových menstruačních vložek a tamponů. To je v přepočtu zhruba 15 tisíc kusů. Ačkoli v současnosti tyto pomůcky patří mezi běžné záležitosti každodenního života, pojí se s nimi 3 zásadní problémy, o nichž se mluví ještě méně, než o menstruaci či o pomůckách samotných:

  1. Jejich spotřeba představuje masivní ekologickou zátěž
  2. Zdaleka nejsou šetrné k ženskému tělu
  3. Stojí spousty peněz

Alternativní hygienické pomůcky nabízejí snadné řešení

  • Jsou opakovaně použitelné nebo alespoň plně rozložitelné

Jednorázové hygienické potřeby představují významný zdroj znečištění životního prostředí. Obsahují plasty (PVC, PET, PUL), které se v přírodě rozkládají až několik set let a jsou často parfemovány, napouštěny umělými absorbenty tekutiny nebo běleny chlorem. Při jejich uložení na skládku se tak do přírody uvolňují jak plasty, tak i nejrůznější chemikálie a jejich rozklad navíc trvá nepřirozeně dlouho. 

Pro alternativní pomůcky nic z toho neplatí. Všechny z nich lze používat buď opakovaně za pomocí vyvářky, praní nebo omývání (menstruační kalíšek, látkové vložky, menstruační kalhotky, mořské houbičky) a nebo jednorázově (tampony a vložky z BIO bavlny), ale zcela ekologicky nezávadně, bez chemikálií a bez morální kocoviny. 

  • Jsou šetrné k pokožce

Díky plastovým nepropustným vrstvám či celkovému použití umělých materiálů a chemikálií, jako jsou bělidla, jsou jednorázové pomůcky často nedostatečně prodyšné, hygienické nebo šetrné k pokožce. Mohou tak být spouštěči alergických reakcí, infekcí a dalších nepříjemností. Konkrétně s viskózou, která je velmi běžně používaným materiálem pro jednorázové menstruační pomůcky, bývá spojován zvýšený výskyt syndromu toxického šoku (TSS), tedy velmi závažné zdravotní komplikace, která při neléčení může končit až smrtí.

Většina žen, které mají osobní zkušenosti s alternativními hygienickými potřebami, je hodnotí jako lepší volbu, která je příjemnější pro tělo. BIO bavlna, silikon i mořská houba jsou hypoalergenní materiály, které oproti těm v jednorázových pomůckách snižují riziko vzniku alergických reakcí a dalších zdravotních potíží. Pokožka díky nim dýchá a jejich uživatelka se tak cítíte lépe

  • Alternativa vyjde levněji

Pořizovací ceny alternativních hygienických potřeb mohou leckoho na první pohled odrazovat. Stačí si však spočítat přibližnou měsíční spotřebu a cenu těch jednorázových a hned je jasné, že ekologická varianta je šetrnější nejen k prostředí, ale i pro vaši peněženku. Ohleduplnost vůči životnímu prostředí je tady tak už jen příjemným bonusem navíc.

Jaké alternativní hygienické potřeby tedy vlastně existují?

Menstruační kalíšek je pravděpodobně nejvíce diskutovanou alternativní menstruační pomůckou současnosti. Nejčastěji je vyroben z hypoalergenního silikonu. Funguje na principu podtlaku, díky čemuž se přichytí k poševní stěně a bezpečně drží, dokud jej jeho majitelka úmyslně nevyjme. Do kalíšku o objemu 14-24 ml se sbírá menstruační tekutina po dobu až 12 hodin a je možné jej kdykoli vyjmout, omýt a okamžitě znovu použít. Je mimo jiné také velmi skladný, a tedy ideální například jako společník na cesty. 

Tampony a vložky z BIO bavlny nejsou bělené, ani jinak chemicky ošetřené a jsou tak zcela rozložitelné a také šetrné k vašemu zdraví. Na rozdíl od klasické bavlny neobsahují zbytky pesticidů ani insekticidů, které se skrz poševní sliznici mohou dostávat do těla. Umožňují pokožce dýchat a pomáhají tak svou uživatelku chránit před nepříjemným pocitem i případnými zdravotními potížemi. Představují ideální alternativu pro všechny případy, kdy nemůžete nebo se vám zrovna nechce pečovat o opakovaně použitelné pomůcky, ale také nechcete zanevřít na přírodu.

Menstruační kalhotky obsahují speciální nanovlákna zabraňující množení bakterií a tím také zápachu. Díky speciální technologii pro výrobu látky, umožňují pokožce bez problémů dýchat. V tomto případě se jedná o opakovaně použitelnou hygienickou pomůcku, kterou před dalším použitím stačí vyprat. 

Látkové vložky mají značnou výhodu ve své dlouhodobé opakované použitelnosti. Vydrží totiž i několik let. Můžete je skladovat a prát stejně, jako látkové pleny pro děti. Pokud jste navíc kreativní duše, můžete následovat jeden z aktuálních trendů a vložky si sama ušít - např. z BIO bavlny, BIO bambusového vlákna či z froté. 

Mořská houba možná může nejprve působit poněkud odrazujícím dojmem, opak je ale realitou. Díky tomu, že se jedná o zcela přírodní materiál, nezpůsobuje pokožce ani sliznici žádné podráždění a navíc tělo obohacuje o minerály, které jsou v ní přirozeně obsaženy (brom, jód). Jedna houba vydrží přibližně na 6 měsíců používání a před opětovným použitím ji stačí důkladně umýt pod tekoucí vodou. 

To, co mnohé ženy od používání alternativních pomůcek dělí, bývá často pouze první krok. Pokud tomu tak je i u vás, věřte nám - rozhodně se není čeho bát. Jakmile je jednou vyzkoušíte, jejich komfort a všestrannou šetrnost si zamilujete. 

Začít můžete ihned, a to třeba prohlídkou naší nabídky.


Autor: Kristýna Šuráňová